Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления. Това съобщиха от общинската управа, които са организатор на събитията.
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.
Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.
Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.
Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.
В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.
Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин
Пианистът Пиетро Масса ще бъде гост-солист в концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент маестро Арто Чифчиян, съобщават от общината. Концертът ще бъде на 20 ноември в Огледална зала „Нели Божкова“. Организатор е Общински културен институт „Добрич“ (ОКИ).
В програмата любителите на класическата музика ще чуят „Адажио“ на Красимир Кюркчийски, „Сюита в старинен стил“ на Алфред Шнитке и „Концерт за пиано и оркестър № 24, до минор“ на Волфганг Амадеус Моцарт.
От ОКИ посочват, че пианистът Пиетро Масса е роден през 1973 г. в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология от Бер
„Кошмарна комедия“ беше първата премиера за новия сезон на Драматично куклен театър Враца (ДКТ).
Постановката, която тази вечер се представи в пълната зала на театъра, е с режисьор – директорът на ДКТ Владлен Александров. Участваха Кирил Ефремов, Антоанета Добрева-Нети, Поли Недкова, Ралица Бежан, Петър Данов и Юлия Колова.
Всеки път се вълнувам преди премиера, въпреки че имам над 120 представления като режисьор, каза Владлен Александров преди премиерата. Подготовката на пиесата мина съзидателно, репетирахме в София и във Враца, тъй като трима от актьорите са наши, а тримата са гастрольори, добави Александров.
Аплодисментите в залата бяха доказателство за успеха на постановката. Историята е за петима възрастни, чиито животи се заплитат в лабиринт от лъжи и обрати. „Кошмарна комедия“ от Жан Поаре разказва за една н
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“.
През 2021 г. сп. „Тайм“ я обявява за една от 100-те най-влиятелни личности в световен мащаб. Филмите на Йохансон са събрали над 14,5 млрд. щатски долара, което я прави най-касовата актриса на всички времена. Тя получава различни отличия, включително награда на Британската филмова академия, награда „Тони“, номинации за две награди „Оскар“ и пет награди „Златен глобус“. Днес тя заедно със своя брат близнак навършва 40 години.
Скарлет Ингрид Йохансон е родена на 22 ноември 1984 г. Тя е дъщеря на архитект и продуцент и е израснала в Ню Йорк. Тя и брат близнак Хънтър са най-малките от четирима деца в семейството. Интересът към актьорското майстор
Началото на фестивала ще бъде дадено на 4 декември т. г., когато ще грейнат светлините на голямата коледна елха, а Дядо Коледа и Снежанка ще бъдат специални гости на празника.
В Регионалната библиотека "Любен Каравелов" ден по-късно ще бъде открита коледна и новогодишна изложба. В нея ще бъдат представени поздравителни картички, книги, периодични списания и писма до Дядо Коледа.
Програмата на фестивала включва и коледна изложба на Дружеството на художниците в Русе, която ще бъде открита на 12 декември.
Традиционното коледно надиграване на Община Русе ще се състои на 15 декември. Фолклорни състави ще се погрижат за доброто настроение на присъстващите, а специален гост ще бъде певицата Нелина. В същия ден диригентът Димитър Косев, концертмайсторът Тамара Лазарова, балетната трупа и оркестърът на Русенската опера ще представят балета "Лешникотрошачката".
Центърът за изкуство и култура "Блок" 14 организира коледна работилница за сурвакници на 21 декември, а на следващия ден Русенският куклен театър ще зарадва децата със спектакъла "Коледна приказка" от Вера Стойкова.
В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.
Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев.
В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.
Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В
Композиторът, диригент, педагог и писател проф. Милко Коларов ще гостува в Регионален исторически музей (РИМ) в Шумен на 19 октомври, съобщиха на официалната си страница във Фейсбук от шуменския музей.
Проф. Коларов ще коментира годините, в които се е обучавал при Панчо Владигеров, съдбовната връзка учител - ученик, професионалните и човешки уроци на големия композитор, на когото винаги в многостранната си дейност е отдавал почит, допълват от музея. Инициативата е по повод 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров.
Милко Коларов е завършил Музикалната академия в София – композиция, при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. Специализирал е в Париж. След дипломирането си е развил активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност, за което е отличен многократно с престижни национални и международни нагр
Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов".
Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.
За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев. След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме – пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл
Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА.
Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията.
Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.
"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той.
"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до
Пиесата “Оскар и розовата дама” на Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще се играе на 17 октомври на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров” в Сливен. Това съобщиха от културния институт.
Автор е Ерик- Еманюел Шмит, превод - Снежина Русинова-Здравкова, постановка - Стефан Спасов, сценография - Нина Пашова, музика - Милен Кукошаров.
Участват Мария Стефанова, която има "Аскеер" за 2024 г. за водеща женска роля, и Радина Боршош.
Представлението е последното заглавие от афиша на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен.
Коледарите от читалище "Просвета - 1915" в русенския квартал "Долапите" ще обикалят из центъра на Русе на 23 декември и ще наричат за здраве и берекет.
Коледно-новогодишният фестивал ще приключи в новогодишната нощ с концерт на певеца Владимир Ампов-Графа. Водещи ще бъдат актьорите от Русенския куклен театър Димитър Пишев и Светлина Станчева.
В Русе вече е изграден коледен базар, който ще заработи на 30 ноември (събота). Освен това ледена пързалка вече радва деца и възрастни, а празничната украса на града включва осем километра гирлянди и 940 светещи елемента.